ΠΑΡΓΑ
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΑΡΓΑΣ
Το σχέδιο της πρώτης φοράς αριστεράς προβλέπει ένα Τμήμα σε κάθε Καλλικρατικό Δήμο και συγκεκριμένα το Αστυνομικό Τμήμα Πρέβεζας, Ζηρού και Πάργας με έδρα το Καναλάκι. Στην Πάργα, δηλαδή θα λειτουργεί αστυνομικός σταθμός κατά τη θερινή περίοδο όταν ο μόνιμος πληθυσμός της περιοχής αγγίζει τους 6.000 κατοίκους, ο οποίος δε κατά τους θερινούς μήνες ξεπερνά τους 30.000! Έτσι λοιπόν σαν να μην έφταναν τα παραπάνω τώρα έρχεται να προστεθεί ακόμη ένα πρόβλημα στους κατοίκους αυτό της ανασφάλειας, αφήνοντας αυτούς και τις περιουσίες τους ανυπεράσπιστους στις διαθέσεις κακοποιών στοιχείων.
Την ίδια ώρα η κάθε λογής παραβατικότητα θα ενταθεί, λόγω της αδυναμίας αμέσου δράσεως της Αστυνομίας. Είναι σημαντικό εδώ να αναφερθεί ότι ένα μεγάλο ποσοστό των κατοίκων των χωριών της περιοχής μας είναι ηλικιωμένα άτομα, τα οποία όντας ανήμπορα να αντιδράσουν και αποτελούν εύκολο στόχο εγκληματικών ενεργειών (κλοπές, απάτες κτλ). Αυτό, σε συνδυασμό με το προηγούμενο επιχείρημα της καθυστερημένης αστυνομικής επέμβασης λόγω αποστάσεων, θα τους αφήσει έρμαια στις ορέξεις κακοποιών στοιχείων.
Επιπλέον θα πρέπει να σημειωθεί ότι στην Πάργα λειτουργούν υποκατάστηματα Τραπεζών όπως ΕΤΕ , Πειραιώς και των ΕΛ.ΤΑ.-Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, το οποίο εξυπηρετεί και τα γύρω χωριά διακινώντας μεγάλα χρηματικά ποσά (διανομή συντάξεων κλπ.) καθώς και δύο ΑΤΜ Πειραιώς και Aplha Bank. Στην ευρύτερη περιοχή επίσης λειτουργούν και πρατήρια υγρών καυσίμων, πρακτορεία ΠΡΟ.ΠΟ. Πέραν των ανωτέρω, σε περίπτωση κλεισίματος του Τμήματος, σημαντική θα είναι και η υποβάθμιση της εξυπηρέτησης των πολιτών στο γραφειοκρατικό κομμάτι των αρμοδιοτήτων της ΕΛ.ΑΣ. (έκδοση ταυτοτήτων, έκδοση αδειών όπλων, θεωρήσεις κτλ.), για τις οποίες θα απαιτείται πλέον η μετάβαση τους στις υπηρεσίες Καναλακίου, αυξάνοντας την ταλαιπωρία τους, τα έξοδα και το χρόνο διεκπεραίωσης. Ο πρόεδρος Γκίνης Δημήτριος Ο γραμματέας Αβραάμ Ευθυμιαδης
- ΠΑΡΓΑ3 months ago
Συναγερμός στην Πάργα: Απειλείται η Λειτουργία του Κέντρου Υγείας λόγω Ελλείψεων Προσωπικού
- ΑΓΙΑ2 months ago
Ξεκινούν οι εγγραφές στους Παιδικούς Σταθμούς του Δήμου Πάργας
- ΠΑΡΓΑ3 months ago
Ξεκίνησε η εφαρμογή της εγκεκριμένης κυκλοφοριακής μελέτης στο Καναλάκι και την Πάργα
- ΠΑΡΓΑ3 months ago
Κώστας Μπάρκας: «Επαγγελματική εξουθένωση καταγγέλλουν οι εργαζόμενοι στο Κέντρο Υγείας Πάργας»
- ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ3 months ago
Παραλίες: Προχωρούν οι δημοπρασίες για πάνω από 1.200 παραχωρήσεις | Τι αλλάζει με το νέο πλαίσιο
- ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ2 months ago
Νέες αυξήσεις έως 29% σε 250 προϊόντα
- ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ2 months ago
Φορο-σοκ για 700.000 ελεύθερους επαγγελματίες!
- ΠΑΡΓΑ2 months ago
Δ. Βαρτζόπουλος για το ΚΥ της Πάργας που δεν εφημερεύει-Πολύ μικρή η απόσταση Πάργα-Καναλάκι